Skip to content ↓

no style


Leadership

 

Headmistress

Mrs Penelope Thompson BA (Hons), PGCE, BDA Dip

Deputy Head

Mr Protap Das Gupta BEd

Assistant Head (Academic)

Mrs Clare Dawe MA, PGCE

Assistant Head (Pastoral)

Mr Philip Watkins BSc (Hons), PGCE

Head of Pre-Prep (Acting)

Miss Sezen Erdogan BA (Hons)

Head of Nursery

Mrs Melissa Forbes Higher Dip Ed

Bursar

Mrs Vicky Rietkerk MA, ACA

 

Designated Safeguarding Lead

Mrs Penelope Thompson BA (Hons), PGCE, BDA Dip

Deputy Designated Safeguarding Lead

Miss Tamara Reeves Higher Dip Ed, Phys Ed

Early Years Safeguarding Lead

Mrs Melissa Forbes Higher Dip Ed

Specialist Teachers

Head of Art                            

Mrs Yvonne Leggat BA (Hons)

Head of Drama and PSHEE

Miss Saphron Smith Dip Theatre Arts

Head of DT

Ms Fleur Davies BA (Hons), PGCE

Head of English

Mrs Lowri Poole BA (Hons), PGCE 

Head of Boys Games

Mr Richard McIntosh BScApp (HMS) Ed, MSportMgt

Head of Girls Games

Miss Tamara Reeves Higher Dip Ed, PhysEd

Head of Geography

Ms Naomi Truscott BSc (Hons), PGCE

Head of History

Miss Sophie Winfield BA (Hons), PGCE

Director of ICT

Mr Philip Watkins BSc (Hons), PGCE

Head of Maths

Mrs Clare Dawe MA, PGCE

Head of Music

Mrs Evangeline Graham Cert Ed, ARCM

Head of RE

Mrs Hannah Hazzan BA (Hons), PGCE

Head of Science

Miss Emily McCann BA (Hons), QTS

Dance and Drama

Mrs Sarah Mann BA (Hons)

 

Miss Suzy Roberts BA (Hons), HND Musical Theatre

French

Mrs Jennifer Bishop BA, BEd, QTS

French and Spanish

Mrs Sally Macdowall BA (Hons), PGCE

German

Ms Eva Laeverenz TEFL, Dip Theatre Arts

Maths

Mrs Jo Hurley BEd (Hons)

PE and Games Teacher

Mr Jonny Elworthy BA (Hons), PGCE

Prep Staff

Year 3 Form Teacher

Miss Lucy Hibbert BA (Hons), PGCE

Year 3 Form Teacher

Miss Sophie Winfield BA (Hons), PGCE

Year 4 Form Teacher

Mrs Lowri Poole BA (Hons), PGCE 

Year 4 Deputy Form Teacher

Mr Phil Watkins BSc (Hons), PGCE

Year 4 Form Teacher

Ms Naomi Truscott BSc (Hons), PGCE  

Year 4 Deputy Form Teacher

Mr Jonny Elworthy BA (Hons) PGCE

Year 5 Form Teacher

Mr Peter Clare-Hunt MA, Cert Ed

Year 5 Deputy Form Teacher

Miss Saphron Smith Dip Theatre Arts

Year 5 Form Teacher

Miss Emily McCann BA (Hons), QTS

Year 5 Deputy Form Teacher

Mrs Jo Hurley BEd (Hons)

 Year 6 Form Teacher

Mrs Clare Dawe   MA, PGCE

Year 6 Deputy Form Teacher

Mr Richard McIntosh BScApp (HMS) Ed, MSportMgt

Year 6 Form Teacher

Mr Protap Das Gupta   BEd

Year 6 Deputy Form Teacher

Miss Tamara Reeves Higher Dip Ed, Phys Ed

Prep Teacher

Mrs Nicky Helm GLCM, PGCE

 

Mrs Sian Murray BA (Hons)

Pre-Prep Staff

Head of Pre-Prep (Acting)

Miss Sezen Erdogan BA (Hons)

Reception Form Teacher

Mrs Hannah Hazzan BA (Hons), PGCE

Reception Form Teacher

Mrs Ruth O’Brien BA (Hons), PGCE

Year 1 Form Teacher 

Mrs Leanne Bevan Dip Teaching

Year 1 Form Teacher 

Mrs Jo Davis BDA (Dip), Dyscalculia (Maths) Therapist

Year 2 Form Teacher

Miss Sezen Erdogan BA (Hons)

Year 2 Form Teacher

Mrs Claire Wates BEd (Hons)

Pre-Prep Teacher                                

Mrs Nicky Helm GLCM, PGCE

Teaching Assistants

 

Mrs Sharon Clarke (Reception)

 

Miss Philippa Matthews (Reception)

 

Mrs Jacqui Adshead (Year 1)

 

Mrs Sarah Bangs (Year 1)

 

Miss Jessie Callan (Year 2)

 

Miss Becky Hussey (Year 2)

 

Miss Edyta Niewiadomska (Year 3)

 

Mrs Sally Verges (Year 3)

 

Mrs Victoria Marsh (Year 4)

 

Forest School Leader (Early Years)

Mrs Laura Smith

 

 

Classroom Assistants

Miss Janet Wason

 

Ms Marion Wilberforce

Nursery Staff

 

Head of Nursery

Mrs Melissa Forbes Higher Dip Ed

Deputy Head of Nursery

Mrs Michelle Kanalas BA (Hons), EYPS

Early Years Teacher

Mrs Cheryl Gale (UTS)

Key Worker /Early Years Learning Support Co-ordinator

Mrs Ruth Stanley O.A Dip

Key Workers

Mrs Lesley Russell

 

Mrs Wendy Seers

 

Miss Kelly Smyth

Early Years Assistants

Mrs Vicky Attridge

 

Mrs Jackie Compton

 

Learning Support

Head of Learning Support

Mrs Annie John   BDA (Dip), Dyscalculia (Maths) Therapist, OA Dip (SEN Advanced)

Early Years Learning Support

Mrs Ruth Stanley NCFE Level 3

Learning Support Teacher

Mrs Rosie Berkshire Cert Ed, Dyslexia Support and Assessment, Disability Inclusion NCF

Learning Support Assistant

Mrs Catherine Scott

 

Art & Technology Assistants

Mrs Sophie McGovern-Smith

 

Mrs Sophie Sandford

 

GAP Student

Miss Rebecca De Lorenzo

 

Junior Teaching Assistant           Art and Drama

Miss Mancie Baker

Peripatetic Music Teachers

Strings

 

Violin

Mrs Helen Clissold

 

Ms Susanna Menta

Cello

Ms Cathy Roseberry

Wind and Brass

 

Clarinet, Saxophone                          

Mr Samuel Becker

Flute, Recorder

Mrs Penny Gunstone

Trumpet, French Horn, Trombone

Mr Toby Simmons

 

Percussion

Mr James Crook

Piano

Ms Mary-Ann Obejera

 

Mr Graeme Humphrey

Support Staff

Executive Assistant

Mrs Alison Turner

School Admissions Secretary

Mrs Jenny Galley

School Nurse

Mrs Louise Clinch RGN

Accounts Manager

Mrs Donna Murphy

Front Office Manager

Mrs Lorraine Harvey

IT and Communications Manager

Mr David Mercer

Media and Data Manager

Mrs Kellie Bovis-Fraser

Administration Assistant

Mrs Caroline Bowes

Digital Technician

Mr Alex Merralls

Premises

 

Premises Manager

Mr Sean Hannan

Deputy Premises Manager

Mr Peter Wright

Premises Assistants

Mr Carl Eaves

 

Mr Ben McGrath

Catering and Dining

 

Catering Manager

Ms Carolyn Rushworth

Deputy Catering Manager

Ms Val Crump

Kitchen Assistants

Mrs Christine Borrett

 

Miss Julie Salisbury

Dining Hall Supervisor

Ms Tracy Kerr

Dining Hall Assistant Supervisor

Ms Marion Wilberforce

Playground Supervisor

Mrs Karla McNally

Dining Hall/Playground Assistants   

Mrs Theresa Baker

 

Ms Susan Clark

 

Mrs Tessa Green

 

Miss Carly Gleeson

 

Mrs Stephanie Ham

 

Ms Michele Hussey

 

Ms Donna Stevens

Playground/Library Assistant

Miss Storm Sinclair